ПРО КОНСТРУКТИВНІ ОСОБЛИВОСТІ ФУНДАМЕНТІВ КИЇВСЬКИХ ПАМ’ЯТОК Х – ХІІ СТОЛІТЬ
DOI:
https://doi.org/10.32347/2077-3455.2021.59.348-359Ключові слова:
давньоруські пам’ятки, стрічкові фундаменти, дерев’яні субструкції з кілків і брусів, вапняно-цем’янковий розчинАнотація
У статті розглядаються особливості влаштування фундаментів давньоруських пам’яток Х-ХІІ ст., характер влаштування яких дозволяє з певною часткою ймовірності реконструювати архітектурну композицію споруд. В найбільш ранніх відомих нам пам’ятках Києва Х ст. – центричній споруді на Старокиївській горі та Софійській брамі фундаменти зведені з буту на глиняному розчині. З кінця Х ст. у фундаментах київських споруд використовується вапняно-цем’янковий розчин, а в підошві стрічкових фундаментів влаштовують дерев’яні субструкції у вигляді забитих в землю кілків і поздовжніх брусів, залитих розчином. Одними з перших пам’яток з такими фундаментами були Десятинна церква (990-996 рр.) та палацові споруди поблизу неї.
Субструкції у вигляді дерев’яних кілків і лежнів були у фундаментах київських пам’яток ХІ ст. – Золотих воріт, Софійського собору, Ірининської церкви (на території Софійського заповідника) та храму Кловського монастиря, відомі також і в інших пам’ятках ХІ ст. – в Софійському соборі в Новгороді та Михайлівській церкві в Переяславі.
На деяких ділянках планів стародавніх київських пам’яток стрічки фундаментів не мали перев’язі в кладці та були покладені впритул. Такі фундаменти були в Десятинній церкві (в південній і західній частинах) і в Софійському соборі, де фундаменти зовнішніх галерей і сходових башт не були пов’язані з фундаментами основного об’єму; в Михайлівській церкві Видубицького монастиря впритул до основного об’єму покладені фундаменти нартексу і апсид. Таке влаштування фундаментів дозволяло уникнути деформацій конструкцій, що вище розташовані, від нерівномірного оссідання різних частин будівлі внаслідок нерівномірного тиску на грунт. В Десятинній церкві, Софійському соборі та храмі на Клові фундаменти зовнішніх галерей не пов’язані з основним об’ємом поперечними стрічками. Отже, на них не могли бути зведені стіни та склепінчасті перекриття або другі поверхи, інакше в результаті нерівномірного осідання ділянок фундаментів конструкції, що вище лежать, зазнали руйнування. Таким чином, галереї київських пам'яток були одноповерховими з легкими перекриттями за кроквами.
Посилання
Список джерел
Асеев Ю.С., Харламов В.А., Сикорский М.И. Исследования Михайловского собора в Переяславе-Хмельницком. Славяне и Русь. Киев: Наукова думка, 1979. С.122 – 137.
Белов Г.Д. Отчет о раскопках в Херсонесе за 1935-1936 гг. Симферополь: Госиздат Крымской АССР, 1938. 351 с.
Витрувий Марк. Десять книг об архитектуре. Москва: Изд-во Всесоюзной Академии архитектуры, 1936. 331 с.
Воронин Н.Н., Раппопорт П.А. Зодчество Смоленска ХІІ-ХІІІ веков. Ленинград: Наука, 1979. 414 с.
Каргер М.К. Археологические исследования древнего Киева. Отчеты и материалы. Киев: Изд-во АН УССР, 1950. 252 с.
Каргер М.К. Древний Киев. Очерки по истории материальной культуры: в 2 т. Ленинград, Москва: Изд-во АН СССР, 1961. Т.2. 661 с.
Красовский А.К. Гражданская архитектура. Части зданий. Москва, 1886. 443 с.
Логвин Г.Н. Новые наблюдения в Софии Киевской. Культура средневековой Руси. Ленинград: Наука, 1978. С. 154-160.
Логвин Н.Г. Михайловская церков на Выдубичах в Киеве. Советская археология. 1986. № 4. С.266-272.
Мовчан І.І., Харламов В.О. Стародавній Клов. Археологія Києва. Дослідження і матеріали. – Київ: Наукова думка, 1979. С. 70 – 84.
Палладио Андреа. Четыре книги об архитектуре: в 2 т. – Москва: Изд-во Всесоюзной Академии архитектуры, 1936. Т.1. Разд. паг. стр.
Раппопорт П.А. Русская архитектура Х – ХІІІ веков. Каталог памятников. Археология СССР. Свод археологических источников. Ленинград: Наука, 1982. Вып. Е1-47. 136 с.
References
Aseyev Yu.S., Harlamov V.A, Sikorsky M.I. (1979). The investigation of St.Michael Cathedral in Pereyaslav-Khmelnytsky. [Issledovania Mihailovskogo sobora v Pereyaslave-Hmelnitskom]. Slaviane I Rus`. Pp.122-137. (in Russian).
Belov G.D. Report on the excavations at Khersones in 1935-1936 years. (1938). [Otchet o raskopkah v Hersonese za 1935-1936 gg.]. 331 p. (in Russian).
Vitruvius, Marc.(1936). The Ten Books of Architecture. [Desiat` knig ob arhitekture]. 331 p. (in Russian).
Voronin N.N., Rappoport P.A. (1979). Smolensk Architecture of the XII-th – the XIII-th cent. [Zodchestvo Smolenska XII-XIII vekov]. 414 p. (in Russian).
Karger M.K. (1950). Archaeological investigations of ancient Kyyiv. Reports and materials. [Arheologicheskiye issledovania drevnego Kiyeva. Otchety i materialy]. 252 p. (in Russian).
Karger M.K. (1961). Ancient Kiyev. Essays on the history of material culture. [Drevnii Kiyev. Ocherki po istorii materialnoi kultury]: in 2 vol.Vol.1, 661 p. (in Russian).
Krasovsky A.K. (1886). Civil Architecture. Parts of buildings. [Grazhdanskaya arhitektura. Chasti zdanii]. 443 p. (in Russian).
Logvyn G, N. (1978). New observations on St.Sophia Cathedral in Kyyiv [Novyye nabliudenia v Sofii Kiyevskoi]. Kultura srednevekovoi Rusi. Pp.154-160. (in Russian).
Logvyn N. (1986). The Church of St.Michael of Vydubetsky monastery in Kyyiv. [Mihailovskaya tserkov na Vydubichah v Kiyeve]. Sovetskaya arheologia. № 4. (in Russian).
Movchan I.I., Harlamov V.O. (1979). The Ancient Klov. [Starodavnii Klov]. Arheologia Kyyiva. Doslidzhennia i materialy. Pp.70-84. (in Ukrainian).
Palladio Andrea. (1936). The Four Books of Architecture. [ Chetyre knigi ob arhitekture]: in 2 vol. Vol. 1. (in Russian).
Rappoport P.A.(1982). Rus` architecture of the X-th – the XIII-th centuries. The Catalogue of monuments. [Russkaya arhitektura X-XIII vekov. Katalog pamiatnikov]. Arheologia SSSR. Svod arheologicheskih istochnikov. Is. E1-47. 136 p. (in Russian).
##submission.downloads##
Опубліковано
Як цитувати
Номер
Розділ
Ліцензія
Авторське право (c) 2021 Логвин Наталія
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License.
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:
Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див. The Effect of Open Access).