Роль і значення функції в створенні умов існування людини в архітектурному просторі
DOI:
https://doi.org/10.32347/2077-3455.2019.55.75-85Ключові слова:
функція, функціональне призначення, існування людини, свідомість, штучне середовище, статичність та динамічність процесівАнотація
В статті актуалізується питання про поняття функції архітектурного простору. Ми звикли вважати функціональним простір, який комфортний у використанні людиною, сприяє виникненню у людини відповідного стану, який зацікавлює людину бути причетним до подій. Тобто, поступово відбулася певна трансформація та злиття понять – доцільності, технологічності з практичністю, впорядкованістю, зручністю та впливом на людину. З кожним новим проектним завданням перед архітектором може виникнуть нові задачі і тоді функція може змінитися.
Для розуміння, що визначає функція і які характеристики простору вона враховує, виникає необхідність конкретизувати сенси, які включає це поняття. Це, в свою чергу, може допомогти архітектору зрозуміти, що передбачає функція для існування людини в архітектурному просторі. Саме тому було досліджено, як це поняття тлумачиться в різних наукових галузях. Проаналізовано, наскільки поняття функції в архітектурі співпадає з її визначенням в інших наукових сферах. На основі цього зроблено висновки, чи правильно розцінювати архітектуру аналогічно тому, як функціонують речі іншої природи. Розкрито походження функціонального підходу в архітектурі, як основного методу проектування в ХХ ст. та проаналізовано основні думки, які вплинули на визначення ролі функції в формуванні архітектурного об’єкту. Досліджено, наскільки тлумачення архітекторів-функціоналістів співвідносяться з процесами життєдіяльності людини, а саме з здібностями, завдяки яким вона осмислює, сприймає і орієнтується в просторі. Виявлено, які сфери існування людини включає функція, а які ні. Зроблено висновки, чи доречно опиратися на функціональне призначення, як основу для створення архітектурного об’єкту, і чи такий підхід в проектуванні відповідає соціокультурним змінам в суспільстві.
Посилання
Funktsyia. Matematycheskyi entsyklopedycheskyi slovar.[Function. Mathematical Encyclopedic Dictionary].Moscow: «Bolshaia rossyiskaia эntsyklopedyia». (in Russian).
Schreiber V. K .Ponyatiye funktsii v biologii i sotsialnykh naukakh opyt sistematizatsii smyslov [The concept of function in biology and social sciences: the experience of systematizing meanings].Chelyabinsk: ChelyabinskNatinalUniversity(in Russian).
Gubsky E. F. Korableva G. V. Lutchenko V. A. Funktsyia. Fylosofskyi entsyklopedycheskyi slovar [Function. Philosophical Encyclopedic Dictionary].Moscow: Infra-M. ISBN:978-5-16-002594-0 (in Russian).
Fylosofskyi entsyklopedycheskyi slovar [Philosophical Encyclopedic Dictionary] : / http://philosophy.niv.ru/doc/dictionary/philosophy/index.htm
Viollet-le-Duc. E. E. Besedy ob arkhitekture. Tom II. [Lectures on Architecture. Volume II].Moscow: (in Russian).
Ikonnikov A. V. Mastera arkhitektury ob arkhitekture. [Masters of architecture about architecture].Moscow: « Iskusstvo». (in Russian).
Kavtaradze S. Yu. Anatomyia arkhitektury. Sem knih o lohyke, forme i smysle. [Anatomy of architecture. Seven books on the logic, form and meaning]. M. ID Vysshey shkoly ekonomiki. ISBN 978-5-7598-13729 (in Russian).
Sennet R. Plot i kamen. Telo i gorod v zapadnoy tsivilizatsii. [Flesh and Stone: The Body and the City in Western Civilization]Moscow: Strelka Press. ISBN: 978-5-906264-62-6 (in Russian).
Sullivan Louis H. The autobiography of an idea. Press Of The American Institute Of Architrcts. (in English).
Etymolohichnyi slovnyk ukrainskoi movy [Etimologіchny vocabulary Ukrainian Language]. Kyiv (in Ukrainian).
Schopenhauer A. Aforizmy zhiteyskoy mudrosti.[Aphorisms of worldly wisdom].Moscow(in Russian).
Gorbachev V. G. Osnovy filosofii. [Fundamentals of Philosophy].Moscow(in Russian).
Ikonnikov A. V. Funktsiya, forma, obraz v arkhitekture. [The function, form and the image in architecture]. Moscow. ASIN: B00087I9H6 (in Russian).
Le Corbusier. Arkhitektura XX veka. [20th Century Architecture]. Moscow. Publishing house «Progress». ISBN: 5-89826-130-3 (in Russian).
Yablonska H.D. Funktsiia v arkhitekturnii formi. Tyran chy syrota? [Function in architectural form. Tyrant or orphan?]. Kyiv (in Ukrainian).
Kozyrev G. I. Osnovy sotsiologii i politologii: uchebnik [Fundamentals of Sociology and Political Science: a textbook].Moscow: Publishing House «FORUM»: INFRA-M. (in Russian).
Radcliffe Brown Alfred. Struktura y funktsyia v prymytyvnom obshchestve. Ocherki i lektsii.[Structure and function in a primitive society. Essays and lectures]. M.: « Vostochnaya literatura » (in Russian).
Mahner, M. Function and functionalism: a synthetic perspective bunge / M. Mahner // Philosophy of Science. (in English).
Davidich T. F., Kachemtseva L. V. Eklektyka v arkhytekture [Eclecticism in architecture] SPb.: HumanitarianCenter. (in Russian).
Alexander Rapaport. Ot funktsyy k prostranstvu [From function to space]: https://papardes.blogspot.com/2012/08/blog-post_19.html
##submission.downloads##
Опубліковано
Як цитувати
Номер
Розділ
Ліцензія
Авторське право (c) 2019 Аnastasiia Konovaliuk
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License.
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:
Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див. The Effect of Open Access).